Skip to main content Skip to search Skip to main navigation

Description

Illy Iperespresso Decaffeinato is made for coffee lovers who want to enjoy the characteristic taste of Illy while reducing their caffeine intake.

This decaffeinated coffee is made from 100% Arabica and has a smooth and balanced flavour. Notes of caramel, chocolate and toasted bread are complemented by a pleasantly sweet finish.

The caffeine content is no more than 0.1%, making this coffee an excellent choice for later in the day or in the evening.

The capsules are specially designed for the Illy Iperespresso system. They make it easy to prepare an aromatic espresso with a balanced flavour and a smooth crema.

This value pack contains 108 capsules and is ideal for regular use.

Flavor profile

3/5
4/5
2/5

Additional Information

8003753979069
1 Nov. 2027
Arabica
Capsules
Italy

Description

Illy Iperespresso Decaffeinato is made for coffee lovers who want to enjoy the characteristic taste of Illy while reducing their caffeine intake.

This decaffeinated coffee is made from 100% Arabica and has a smooth and balanced flavour. Notes of caramel, chocolate and toasted bread are complemented by a pleasantly sweet finish.

The caffeine content is no more than 0.1%, making this coffee an excellent choice for later in the day or in the evening.

The capsules are specially designed for the Illy Iperespresso system. They make it easy to prepare an aromatic espresso with a balanced flavour and a smooth crema.

This value pack contains 108 capsules and is ideal for regular use.

Flavor profile

3/5
4/5
2/5

Additional Information

8003753979069
1 Nov. 2027
Arabica
Capsules
Italy

Meer van Illy

Classico Beans
Classico Beans
€6.53 incl. 9% VAT
0.25kg | €26.12/kg
Intenso Ground
Intenso Ground
€6.53 incl. 9% VAT
0.25kg | €26.12/kg
Decafeinato Ground
Decafeinato Ground
€6.53 incl. 9% VAT
0.25kg | €26.12/kg
Brasile Beans
Brasile Beans
€6.53 incl. 9% VAT
0.25kg | €26.12/kg
Etiopia Beans
Etiopia Beans
€6.53 incl. 9% VAT
0.25kg | €26.12/kg
Decafeinato Beans
Decafeinato Beans
€6.53 incl. 9% VAT
0.25kg | €26.12/kg
Classico Ground
Classico Ground
€6.53 incl. 9% VAT
0.25kg | €26.12/kg
Iperespresso Classico 100% Arabica 108 Capsules
Iperespresso Classico 100% Arabica 108 Capsules
€44.93 incl. 9% VAT
0.724kg | €62.06/kg
Iperespresso Brasile 100% Arabica 108 Capsules
Iperespresso Brasile 100% Arabica 108 Capsules
€44.93 incl. 9% VAT
0.724kg | €62.06/kg
Iperespresso Etiopia 100% Arabica 108 Capsules
Iperespresso Etiopia 100% Arabica 108 Capsules
€44.93 incl. 9% VAT
0.724kg | €62.06/kg
Iperespresso Intenso 100% Arabica 108 Capsules
Iperespresso Intenso 100% Arabica 108 Capsules
€44.93 incl. 9% VAT
0.724kg | €62.06/kg
Iperespresso Guatamala 100% Arabica 108 Capsules
Iperespresso Guatamala 100% Arabica 108 Capsules
€44.93 incl. 9% VAT
0.724kg | €62.06/kg

Illy - Italian Coffee Excellence Since 1933

Discover Illy, the legendary Italian coffee brand that has been setting the standard for premium espresso for almost a century. With their unique blend of nine carefully selected Arabica varieties from the world's finest plantations, Illy transforms every coffee experience into a work of art. From the iconic silver tin to the characteristic silky smooth taste with notes of chocolate and honey, at Illy, everything revolves around perfection. This family-owned company from Trieste combines traditional craftsmanship with scientific innovation and sustainability, ensuring that every sip not only tastes delicious but is also responsible. Experience why coffee lovers worldwide consider Illy the ultimate symbol of Italian coffee culture.

Read more
Illy