Skip to main content Skip to search Skip to main navigation

Description

Illy Iperespresso Arabica Selection Guatemala showcases the distinctive character of high-quality Arabica coffee from Guatemala. It offers a complex and harmonious flavour profile dominated by chocolate, complemented by delicate notes of caramel and honey.

Its full body and pleasant intensity make it an excellent choice for anyone looking for an expressive espresso that remains smooth and balanced.

The Illy Iperespresso system uses a two-stage extraction process, producing an aromatic, full-bodied espresso topped with a rich and long-lasting velvety crema.

With 108 capsules, this value pack is ideal for regular espresso drinkers.

Flavor profile

4/5
4/5
3/5

Additional Information

8003753185699
1 Sep. 2027
Arabica
Capsules
Italy

Description

Illy Iperespresso Arabica Selection Guatemala showcases the distinctive character of high-quality Arabica coffee from Guatemala. It offers a complex and harmonious flavour profile dominated by chocolate, complemented by delicate notes of caramel and honey.

Its full body and pleasant intensity make it an excellent choice for anyone looking for an expressive espresso that remains smooth and balanced.

The Illy Iperespresso system uses a two-stage extraction process, producing an aromatic, full-bodied espresso topped with a rich and long-lasting velvety crema.

With 108 capsules, this value pack is ideal for regular espresso drinkers.

Flavor profile

4/5
4/5
3/5

Additional Information

8003753185699
1 Sep. 2027
Arabica
Capsules
Italy

Meer van Illy

Classico Beans
Classico Beans
€6.53 incl. 9% VAT
0.25kg | €26.12/kg
Intenso Ground
Intenso Ground
€6.53 incl. 9% VAT
0.25kg | €26.12/kg
Decafeinato Ground
Decafeinato Ground
€6.53 incl. 9% VAT
0.25kg | €26.12/kg
Brasile Beans
Brasile Beans
€6.53 incl. 9% VAT
0.25kg | €26.12/kg
Etiopia Beans
Etiopia Beans
€6.53 incl. 9% VAT
0.25kg | €26.12/kg
Decafeinato Beans
Decafeinato Beans
€6.53 incl. 9% VAT
0.25kg | €26.12/kg
Classico Ground
Classico Ground
€6.53 incl. 9% VAT
0.25kg | €26.12/kg
Iperespresso Classico 100% Arabica 108 Capsules
Iperespresso Classico 100% Arabica 108 Capsules
€44.93 incl. 9% VAT
0.724kg | €62.06/kg
Iperespresso Brasile 100% Arabica 108 Capsules
Iperespresso Brasile 100% Arabica 108 Capsules
€44.93 incl. 9% VAT
0.724kg | €62.06/kg
Iperespresso Etiopia 100% Arabica 108 Capsules
Iperespresso Etiopia 100% Arabica 108 Capsules
€44.93 incl. 9% VAT
0.724kg | €62.06/kg
Iperespresso Intenso 100% Arabica 108 Capsules
Iperespresso Intenso 100% Arabica 108 Capsules
€44.93 incl. 9% VAT
0.724kg | €62.06/kg
Iperespresso Decaffeinato 100% Arabica 108 Capsules
Iperespresso Decaffeinato 100% Arabica 108 Capsules
€44.93 incl. 9% VAT
0.724kg | €62.06/kg

Illy - Italian Coffee Excellence Since 1933

Discover Illy, the legendary Italian coffee brand that has been setting the standard for premium espresso for almost a century. With their unique blend of nine carefully selected Arabica varieties from the world's finest plantations, Illy transforms every coffee experience into a work of art. From the iconic silver tin to the characteristic silky smooth taste with notes of chocolate and honey, at Illy, everything revolves around perfection. This family-owned company from Trieste combines traditional craftsmanship with scientific innovation and sustainability, ensuring that every sip not only tastes delicious but is also responsible. Experience why coffee lovers worldwide consider Illy the ultimate symbol of Italian coffee culture.

Read more
Illy